Preot paroh Săvean Iulius-Constantin

Preoți slujitori Aprilie 13, 2014

Născut la data de 21 martie 1984 în orașul Piatra-Neamț.

Am absolvit Școala Generală  cu clasele  I - VIII  i.i. Mironescu din comuna Tazlău județul Neamț .

Intre anii 1999 -2000 am frecventat școala de cântăreți bisericești al Seminarului Telogic Ortodox  Liceal ,,Veniamin Costachi" Târgu Neamț.   Din dorința de a urma Mântuitorului Iisus Hristos  și a deveni slujitor al Său, în anul 2000 am participat la examenul de admitere la Seminarul Teologic Ortodox Liceal ,,Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena " din Piatra -Neamț  secția  Pastorală, unde am și absolvit  parcurgând  cei 5 ani, în anul 2005.

Timp de un an de zile am predat în satul natal (com. Tazlău)  la școala generală religia.

În anul 2006  la data de 24 septembrie  m-am căsătorit cu domnișoara Pâsoi Elena-Roxana tot din comuna Tazlău, de profesie  cadru didactic.

La data de 29 aprilie 2007 am fost hirotonit diacon  în Catedrala Mitropolitană din Iași (practica liturgică am susținut-o la Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi tot din Iași) și treapta preoției la data de 03 iunie același an la parohia cu hramul Izvorul Tămăduirii -Dagâța, de către  Preafericitul  Părinte  Patriarh  Daniel, iar hirotesit întru duhovnic la data de 04 decembrie 2007 în Paraclisul Patriarhal.

Data hirotonire: 2007-06-03